رفتن به محتوای اصلی

با ما تماس بگیرید

آدرس: شهرک صنعتی کوهپایه
info@vestashimi.com
تلفاکس: ۳۶۶۵۰۷۰۱- ۰۳۱

موقعیت مکانی ما

۰۳۱-۳۶۶۵۰۷۰۱ EN info@vestashimi.com

 

چسب اپوکسی :

 

یکی از چسب های پر اهمیت در صنعت بوده ، چسب های اپوکسی بر پایه رزین اپوکسی می باشند که با تغییر گرید رزین و افزودن پر کننده هایی همچون فلزات ، سرامیک و خواص و ویژگی های متنوعی را از خود نشان می دهند. چسب های اپوکسی به مدت نیم قرن است که در صنعت در حال استفاده می باشند ، خواص شیمیایی و فیزیکی بسیار خوبی داشته و معمولا به صورت دو جزئی ( رزین و هاردنر) تولید می شوند.

 

همچنین یک نام محاوره ای برای گروه عملکردی اپوکساید می باشد. رزین های اپوکسی ، که به عنوان پلی اپوکسایدها نیز شناخته می شوند ، دسته ای از پلیمرها و پلیمرهای واکنشی هستند که حاوی گروه های اپوکساید هستند. چسب های اپوکسی ممکن است با خود از طریق هموپلیمریزاسیون کاتالیزوری

 

و یا با طیف وسیعی از هم واکنش دهنده ها از جمله آمین های چند منظوره ، اسیدها (و انیدریدهای اسید) ، فنل ها ، الکل ها و تیول ها (که معمولاً مرکاپتان نامیده می شوند) واکنش نشان دهند این واکنش دهنده های مشترک اغلب به عنوان سخت کننده یا هاردنر نامیده می شوند

 

ویژگی های چسب اپوکسی :

اپوکسی یک چسب دو قسمتی است که هنگام مخلوط کردن رزین اپوکسی و ماده ای افزودنی تشکیل می شود. این دو ماده در ظروف مختلف ذخیره می‌شوند و تنها زمانی با هم مخلوط می‌شوند که برای چسباندن آماده باشید – برای مثال می‌توانید با استفاده از یک سرنگ دوتایی این کار را انجام دهید. شما باید نسبت ترکیب کردن را ۱به۱ نگه دارید، در غیر این صورت چسب ها به هم متصل نمی شود.

 

چسب‌های اپوکسی معمولاً در مقایسه با سایر سیستم‌های چسب مقاومت بالاتری در برابر آب نشان می‌دهند، اگرچه مقاومت در برابر رطوبت به شدت به نوع عامل پخت اپوکسی و سخت‌کننده مورد استفاده بستگی دارد.

 

چسب های اپوکسی مقاومت محیطی خوبی را در اکثر شرایط جوی در فضای باز به استثنای مناطق ساحلی نشان می دهند. پسب اپوکسی می‌تواند در محدوده دمایی -۲۵۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد کار کند، اگرچه در عمل حداکثر دمای عملیاتی به ترتیب به ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد و ۵۰ درجه سانتی‌گراد برای سیستم‌های پخت شده در دمای اتاق کاهش می‌یابد.

 

 فرمول‌های ویژه (مانند رزین‌های اپوکسی چهار عملکردی) با دمای عملیاتی بالاتر (۲۱۵ درجه سانتی‌گراد) در دسترس هستند، اگرچه فقط برای دوره‌های زمانی کوتاه جواب می دهند و نمی توان برای مدت طولانی روی آن حساب کرد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به :

 

·        پایداری در برابر ضربه، لرزش، ارتعاش، فشارهای مکانیکی و شوک

 

·        پایداری حرارتی مناسب

 

·        پایداری شیمیایی مناسب

 

·        دارای مقاومت های اولیه و نهایی

 

·        مقاوم نسبت به سیکل ‌های دمایی و فرسایش

 

·        شره نکرده و جاری نمی شود.

 

·        در هنگام خشک شدن جمع نمی شود.

 

·        عدم انتشار گاز در هنگام خشک شدن

 

·        استحكام كششی، فشاری و خمشی بسيار بالا

 

·        سازگاری با طیف وسیعی از مواد

 

·        چسبندگی مناسب

 

·        مقاومت خستگی ممتاز

 

·        پايداری ابعادی

 

·        عايق عالی الكتريسيته

 

اشاره کرد .

 

 

 

چسب اپوکسی

چسب اپوکسی

 

مقاومت چسب اپوکسی :

چسب های اپوکسی معمولاً به کاربردهای کمتر از ۱۲۱ درجه سانتیگراد محدود می شوند. برخی از چسب های اپوکسی مقاومتی کوتاه مدت را در دمای ۲۶۰ درجه سانتیگراد و مقاومتی طولانی مدت را در دمای ۱۴۹ تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد تحمل می کنند.

 

این سیستم‌ها به ‌ویژه برای محیط‌های با دمای بالا، فرمول‌بندی شدند. یکی از موفق ترین واکنش دهنده های اپوکسی، آلیاژ اپوکسی فنلی است. پایداری حرارتی عالی رزین‌های فنلی با خواص چسبندگی اپوکسی‌ها همراه است تا چسبی با قابلیت عملکرد کوتاه‌مدت ۳۷۱ درجه سانتی‌گراد و استفاده مداوم در ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد فراهم کند.

 

سیستم‌های چسب مبتنی بر اپوکسی مزیت‌های دمای پخت نسبتاً پایین، عدم تشکیل مواد فرار در طول پخت، هزینه کم، و انواع فرمول‌بندی و کاربرد را ارائه می‌دهند. چسب های مقاوم در برابر دمای بالاتر این مزایا را به نفع بهبود ویژگی های حرارتی از دست می دهند.

 

کاربرد های مختلف چسب اپوکسی :

اپوکسی ها به دلیل توانایی چسبیدن به مواد مختلف، استحکام بالا، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و محیطی، پرکاربردترین چسب ساختاری هستند. بیشتر فرمولاسیون ها قوام خمیری دارند و می توانند با ماله استفاده شوند. آنها به راحتی شکاف ها را پر می کنند و خاصیت آب بندی عالی به ویژه در برابر مواد شیمیایی اسیدی را ارائه می دهند.

 

 این محصولات اغلب به عنوان جایگزینی برای جوشکاری و پرچ استفاده می شوند. برخی از فرمولاسیون ها می توانند روغن فرآوری را روی بستر تحمل کنند و همچنان استحکام پیوند رضایت بخشی را به دست آورند.

 

چسب های اپوکسی دو جزئی در تمام بخش های بازار یافت می شوند. زمان خشک شدن می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت باشد. مجموعه ها باید تا زمانی ثابت شوند که چسب به اندازه کافی سخت شود تا قدرت کافی برای جابجایی و پردازش اضافی داشته باشد. بسته به فرمولاسیون، قدرت نهایی طی چند ساعت تا چند هفته به دست می آید.

 

 دمای بالای محیط سرعت خشک شدن را تسریع کرده و مدت زمان کار را کوتاه می کند. دمای پایین محیط سرعت پخت را کاهش می دهد و زمان کار را طولانی می کند. به طور کلی، چسب هایی که سریع تر خشک می شوند، استحکام نهایی کمتری نسبت به چسب هایی دارند که کندتر خشک می شوند.

 

 مزیت عمده چسب های اپوکسی دو جزئی این است که برای چسباندن تقریباً همه لایه ها مانند فلز، پلاستیک، شیشه و سرامیک، چوب و محصولات چوبی و بسیاری از انواع لاستیک مناسب هستند.

 

به طور کلی در برابر تأثیرات فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی دارند و علاوه بر آن از پایداری طولانی مدت بالایی برخوردارند زیرا فقط تمایل محدودی به خزش دارند. بسته به نوع، آنها می توانند دمای مداوم از ۲۰۰ درجه فارنهایت (۹۵ درجه سانتیگراد) تا ۳۹۰ درجه فارنهایت (۲۰۰ درجه سانتیگراد) را تحمل کنند. چسب های خشک شده معمولاً سخت و سفت هستند و بسته به فرمولاسیون از شکننده تا سخت متغیر هستند.

 

استفاده از اپوکسی برای چسباندن فلز یک جایگزین مفید برای جوش، لحیم کاری یا پیچ و مهره است. این محصول برای تعمیر لوازم خانگی، ماشین آلات و لوله‌ها ایده‌آل است و همچنین در محکم کردن پیچ‌ها در فلز بسیار موثر است.

 

این چسب ها به رنگ خاکستری متالیک تبدیل می شوند، می توانند سنباده یا سوراخ شوند، مقاوم در برابر آب هستند و در از حدود ۱۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت خشک و تنظیم می شوند.. این اپوکسی جریان الکتریسیته را رسانا نمی کند و برای آب بندی قطعات الکتریکی ایده آل است.

 

از صندلی های چمنی گرفته تا قطعات خودرو، پلاستیک ها در اشکال و اندازه های مختلف هستند. با وجود تمام محصولات پلاستیکی موجود در اکثر خانواده ها، تعجبی ندارد که برخی از آنها گهگاه نیاز به تعمیر دارند. ایده خوبی است که اپوکسی را که به طور ویژه برای چسباندن و ترمیم سطوح پلاستیکی فرموله شده است، در دسترس داشته باشید.

 

لوله پی وی سی زیر سینک شما ترکید؟! یک چسب اپوکسی لوله کشی مناسب می توانید در دسترس داشته باشید. این محصول قابل قالب گیری است، می تواند به سطوح مرطوب چسبانده شود و در زیر آب خشک شود. می توان از آن علاوه بر پلاستیک برای سطوحی مانند چوب، آجر، سرامیک، فلز و بتن نیز استفاده کرد.

 

انواع پخت چسب اپوکسی :

هنگام در نظر گرفتن اثربخشی یک چسب اپوکسی، تجزیه و تحلیل فرمول کلی ترکیبات تشکیل دهنده آن مفید است. اپوکسی ها از پلیمریزاسیون مخلوطی از دو ترکیب اولیه رزین و سخت کننده ایجاد می شوند. هنگامی که رزین با یک کاتالیزور مشخص مخلوط می شود، عمل آوری محصول آغاز می شود.

 

سیستم های یک جزء به صورت پیش کاتالیز شده فرموله شده اند و تنها به حرارت متوسطی برای پخت نیاز دارند، کارایی را بهبود می بخشند و از خطاهایی که ممکن است در ایجاد می شود جلوگیری کنند.

 

سیستم های اپوکسی دو جزئی از این نظر متفاوت هستند که کاتالیزور در دمای محیط کار می کند و می تواند توسط گرما تسریع شود. افزودن گرما همچنین باعث ایجاد پیوند متقابل اضافی می شود که در نتیجه خواص برتری دارد. سیستم های دو جزئی برای چسباندن بیشتر سطوح مناسب هستند.

 

این محصولات به دلیل توانایی آنها در تحمل وزن یا نیروی ثابت در مدت زمان طولانی و همچنین مقاومت در برابر تأثیرات فیزیکی و شیمیایی بسیار پایدار در نظر گرفته می شوند.

 

علاوه بر این توانایی قدرتمند آنها در تحمل وزن یا نیروی ثابت در مدت زمان طولانی و همچنین مقاومت فوق العاده آنها در برابر تأثیرات فیزیکی و شیمیایی، اپوکسی های دو جزئی را به محصولی بسیار پایدار تبدیل می کند. این محصولات به نوعی همه کاره هستند و می توانند برای اتصال، آب بندی، پوشش و کپسوله سازی در بسیاری از صنایع از جمله الکترونیک، تجهیزات پزشکی و هوافضا استفاده شوند. فرمولاسیون های ویژه ضد حرارت آن ها نیز، قابل استفاده از نظر سرمایشی، پخت سریع، مقاومت در برابر دمای بالا و غیره هستند.

 

 

چسب اپوکسی

چسب اپوکسی

 

نحوه استفاده چسب اپوکسی :

قبل از شروع کار چسب اپوکسی صنعتی، باید سطح مورد استفاده عاری از هرگونه چربی، گرد و غبار، ذرات سست و ناپایدار، روغن، رطوبت باشد. بعد از آن باید هر یک از اجزای چسب اپوکسی را به خوبی هم زده و با پیروی از دستورالعمل‌های عنوان بسته‌بندی خاص چسب را مخلوط کنید. اکثر خمیرهای اپوکسی می بایست برابر ترکیب کرد بطوریکه قسمت‌های مایع یا خمیری بصورت مساوی مخلوط شوند .

 

اما دستورالعمل‌ها می‌توانند متغیر باشند. جزء B و A چسب را بر اساس دستورالعمل مندرج بر روی بسته بندی با هم مخلوط کنید. این کارا تا زمانی انجام دهید که رگه های رنگی ناپدید شده و مخلوطی یکنواخت به دست آید. برای تهیه سطوح با حجم های کوچکتر کافی است یک پیمانه حجمی یا وزنی از جزء B چسب را با سه پیمانه از جزء A چسب در ظرف تمیزی ریخته و مخلوط کنید. نکته قابل توجه اینکه فقط مقدار مورد نیاز از چسب اپوکسی را مخلوط کرده تا بتوان در مدت زمان استفاده، کارایی خود را حفظ کند. دقت داشته باشید . مخلوط چسب های اپوکسی حتما در یک ظرف تمیز انجام گیرد چسب اپوکسی مخلوط شده را به وسیله کاردک بر روی سطوح از قبل آماده سازی شده اجراء کنید.

 

 

 

چگونه پاک کردن چسب اپوکسی :

 

چسب اپوکسی برای ماندگاری طولانی مدت طراحی شده است، بنابراین تمیز کردن آن زیاد ساده نمی باشد. اما اگر متوجه شدید که آن را در جای اشتباهی و یا به میزان زیاد استفاده کرده اید می‌توانید به چند طریق آن را پاک کنید.

 

از بین بردن اپوکسی پخته شده :  اگر اپوکسی شما خشک و سفت شده است، باید از یک روش قوی تر استفاده کنیدتینر رنگ، الکل دناتوره، یا پاک کننده چسب به نرم شدن اپوکسی کمک می‌کند. فقط یک پارچه را به حلال آغشته کرده و قسمتی از اپوکسی که می‌خواهید از سطح جدا شود، پاک کنید. از تماس پوست خودداری کرده و در محلی که دارای تهویه است کار کنید.

 

از بین بردن اپوکسی پخته نشده:  اپوکسی پخته نشده نرمتر است و بنابراین حذف آن نسبت به اپوکسی پخته شده آسان تر است. استون یا الکل ایزوپروپیل ساده این کار را انجام می دهد. فقط ماده شیمیایی را روی پارچه بمالید و آن قسمت را مالش دهید تا چسب پاک شود..

 

از بین بردن اپوکسی از پوست:اگرپوست شما به چسب اپوکسی  آغشته شد سعی کنید در اسرع وقت آن را پاک کنید. می‌توانید از سرکه استفاده کنید به طوری که به راحتی یک پنبه را کاملا آغشته کرده و سپس روی پوست خود بکشید تا نرم شود. می‌توانید پاک کننده لاک ناخن را با استون نیز امتحان کنید.

 

 

 

 کاربرد های چسب اپوکسی برای کاشت میلگرد  و کاشت بولت :

عمدتا تغييرات ایجاد شده در مشخصات سازه ای، اجرایی، كاربری و … ما را ملزم به كاشت آرماتور

 

به منظور اجراي ستون، ديوار برشي، اتصال بتن قديم به جديد و …. و یا كاشت بولت جهت موارد مختلف و همچنین نصب بيس پليت می کند. سازه های بتنی به عللی مانند تغییرات نقشه ای، اشتباهات اجرایی، ترمیم، مقاوم سازی و طرح های توسعه می توانند نیازمند کاشت آرماتور و یا بولت در بتن فونداسیون، تیر، دال و یا دیوارهای برشی باشند.

 

روش کاشت بولت و آرماتور یکی از کاربردی‌ترین و اقتصادی‌‌ترین روش‌های تقویت سازه است که امکان اصلاح نواقص اجرائی و اعمال تغییرات نقشه‌های اجرائی‌ را فراهم می کند. در بازار کشورمان از این چسب به نام های چسب (خمیر) کاشت بولت، چسب  (خمیر) کاشت میلگرد، چسب  (خمیر)  انکر بولت، چسب  (خمیر) بتن و … یاد می شود.

 

 وستا شیمی با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه مواد شیمیایی ساختمانی می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین وستا شیمی امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : عایق رطوبتی ، عایق بام ، رزین اپوکسی ، چسب بتن ، پوشش نانو نما ، پرایمر و گروت یاری نماید .

 

 

Summary
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
چسب اپوکسی
Product Name
چسب اپوکسی
برگشت به بالا