رفتن به محتوای اصلی

با ما تماس بگیرید

آدرس: شهرک صنعتی کوهپایه
info@vestashimi.com
تلفاکس: ۳۶۶۵۰۷۰۱- ۰۳۱

موقعیت مکانی ما

۰۳۱-۳۶۶۵۰۷۰۱ EN info@vestashimi.com

 رزین اپوکسی :

رزین اپوکسی چیست و چه کاربردهایی دارد‌؟

در این مقاله می‌خواهیم با مفهوم دقیق رزین اپوکسی آشنا شویم و بدانیم رزین اپوکسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ رزین اپوکسی از خانواده رزین است و از دو جزء تشکیل شده است این دو جزیی شامل رزین و هاردنر می باشد این دو جزء باید به قسمتهای مشخصی با یکدیگر مخلوط شود و سپس روی سطح و یا قالب ریخته شود در واقع نسبت این دو باید یک به دو باشد پایه رزین اپوکسی، رزین است.

جزء دیگر آن هاردنر می باشد. که به آن سخت کننده نیز گفته می‌شود.

 پرکاربردترین سخت کننده های اپوکسی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود.

۱- هاردنرهای پلی آمین

۲-هاردنر پلی آمید

که ما در ادامه این دورا برای شما توضیح می دهیم.

 برای مخلوط کردن رزین و هاردنر باید دقت کافی داشته باشید و  ترازویی انتخاب کنید که حتی یک گرم را هم اندازه‌گیری می کند و رزین و هاردنر را مخلوط کنیم.

 در اندازه‌گیری رزین اپوکسی یک سوم رزین ریخته و دو سوم هاردنر به آن اضافه می کنیم. توجه داشته باشید که اگر حتی یک گرم از رزین و هاردنر زیاد یا کمتر باشد رزین اپوکسی ما  داخل کار خشک نمی شود در نتیجه باید برای اندازه گیری مقداری رزین اپوکسی دقت کنیم تا اندازه گیری آن درست انجام شود.

 

۱- کاربرد هاردنرهای پلی آمین و رزین اپوکسی چیست؟

در کارهای دکوراسیون معمولا از نوع خاصی از هاردنرها استفاده می‌شود که به آن هاردنر پلی آمین می‌گویند. هاردنرهای پلی آمین معمولاً بی رنگ هستند و داخل قالب را پر می‌کنند. هاردنر پلی آمین رقیق است و به صورت مایع  ،ولی یک مقدار غلیظ است و با هیچ حلال دیگری حل نمی شود.

 همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم این دو جزء باید به نسبت مشخص و در اندازه‌گیری کاملا دقیق مخلوط شوند و در داخل ظرف یا قالب دلخواه ریخته شود تا بعد از گذشت زمانی مشخص شکل قالب را به خود بگیرد.

 

۲-کاربرد هاردنرهای پلی آمید رزین اپوکسی چیست؟

نوع دیگری از هاردنر ها وجود دارند با نام پلی آمید که در کارخانجات بزرگ تولید می‌شود. این نوع از  هاردنرها قابلیت این را دارند که با رزین اپوکسی ترکیب شوند. هاردنر پلی آمید به رنگ نارنجی مایل به قرمز است و دارای غلظت بالایی می باشد همچنین پلی آمید برعکس پلی آمین حلال خوبی است.

 یعنی می توان حلال های خاصی را به هاردنر پلی آمید اضافه کرد تا رقیق شود. البته دقت داشته باشید که هاردنر پلی آمید برای ساخت میز رزینی، جواهرات رزینی و قطعات تزئینی به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود و معمولاً برای کفپوش رزین اپوکسی کاربرد دارد.

 

 

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

 

 

رزین اپوکسی دو جزئی چیست؟

بیشتر وسایلی که از مواد رزین اپوکسی در دنیا موجود است دو جزء دارد. یعنی رزین و هاردنر که باید به نسبت مشخص ترکیب شود البته رزین اپوکسی تک جزئی و سه جزئی هم تولید می‌شوند که استفاده های مخصوص به خود را دارند.

معمولاً در بازار رزین اپوکسی از دو جزء  A  و B تشکیل می شود.به  جزء A ان رزین و جزء B آن هاردنر می گویند. اکثر فروشندگان آن را به نام رزین و هاردنر می‌شناسند و از یکدیگر جدا نمی‌کند .

بیشتر آنها هم جزء هارد را نمی‌گویند و به همان کلمه رزین اپوکسی اکتفا می‌کنند .در ادامه هر جا که کلمه رزین اپوکسی را مشاهده کردید منظور این است که یک جزء آن رزین و جزء دیگر آن  هاردنر است که به جزء A   و B نیز معروف است. استفاده از رزین اپوکسی در بیشتر محصولات کاربرد دارد.از زیورآلات گرفته تا میز و وسایل تزیینی که همه اینها در زندگی روزمره کاربرد دارد.ومحصولاتی شیک و زیبا است.

 

انواع رزین اپوکسی :

پلی استر

وینیل استر

اپوکسی

پلی اورتان

و سایر رزین ها

رزین ها از جنبه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند که از نظر کاربرد و همچنین نحوه خشک شدن و پختن و … متفاوت می باشد. در ادامه به توضیح انواع رزین از نظر نحوه خشک شدن و طبقه بندی آنها پرداخته ایم:

رزین های تک جزئی

رزین های چند جزئی

رزین هایی که در مجاورت هوا سریع خشک می‌شوند را رزین های هوا خشک یا همان رزینهای تک جزئی می نامند که از جمله این رزین ها می‌توان به انواع چسب ها و همچنین ماده ای که جهت براق کردن سنگ های آنتیک مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره کرد.

رزین های چند جزئی می‌باشند که برای خشک شدن نیاز به مواد مکملی دارند که اصطلاحاً به این مرحله پخت گفته می شود. این مواد مکمل سبب خشک شدن و پخته شدن رزین ها می شود. چون این واکنش درونی می باشد می توان از این رزین ها جهت کارهای حجمی استفاده کرد. این خاصیتی است که رزین های تک جزئی از آن بی بهره اند یعنی بعد از اختلاط دو جنس رزین خشک می شود.

 

مزایای رزین اپوکسی :

مونومر های سمی و فرار در پخت رزین اپوکسی با انواع هاردنر ها وجود ندارد.

رزین اپوکسی در زمان پخت با انواع هاردنر ها مانند هاردنر تتا جمع شدگی کمی دارد.

رزین اپوکسی افت کم و ناچیزی در قالب گیری های کامپوزیتی دارد این افت در حدود ۵/۰ تا ۱ درصد است.

رزین اپوکسی دارای چسبندگی بالایی روی الیاف FRP و سطوح بتنی و فولادی دارد.

رزین اپوکسی در برابر مجاورت با مواد شیمیایی و خورنده مقاومت بالایی دارد.

سخت شدن رزین اپوکسی بسیار کند است و از عمر مفید بالایی برخوردار است.

رزین اپوکسی بسیار با دوام و مقاوم در برابر دما و رطوبت بوده و همچنین دارای مقاومت خستگی بالا هستند.

رزین اپوکسی به عنوان لایه پیوند دهنده برای ملات و خمیر تعمیری اپوکسی بر روی بتن خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معایب رزین اپوکسی : 

قیمت آن گران تر از دیگر انواع رزین است.

عمل آوری رزین اپوکسی زمان بر است زیرا زمان پخت رزین اپوکسی و عمل پلیمریزاسیون زیاد است.

رزین اپوکسی شکل پذیر نیست و حساس به ترک خوردگی می باشد.

در دمای زیر ۵ درجه سانتیگراد کارایی ندارد.

 

نکاتی در مورد رزین اپوکسی :

نکته اول :

فراموش نکنید که اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است. به عبارت دیگر همان چسب اپوکسی به شکل مایع است. تمام اپوکسی‌ها دارای دو بخش هستند: رزین و عامل پخت. زمانی که این دو با هم واکنش نشان می‌دهند، فرآیند سخت شدن اتفاق می‌افتد.

نکته دوم :

رزین اپوکسی ها را به نام  پلی پوکساید نیز می‌شناسند ، پری پلیمر و پلیمر واکنش پذیر بوده که حاوی گروه‌های اپوکساید است که سطح مقاومت گرمایی و شیمیایی بسیار بالا و قدرت چسبندگی بسیار قوی دارند.

نکته سوم :

در نظر داشته باشید که اپوکسی از بهترین چسب‌های موجود برای کاربردهای صنعتی است. رزین اپوکسی زمانی که پخت می‌شود اتصال سخت و بادوامی ایجاد می‌کند و برای فلزات قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد. قدرت تحمل شیمیایی و محیطی این ماده چسبناک بسیار عالی است. به آسانی فضاهای خالی را پر می‌کند و در مقابل مواد شیمیایی سخت، خاصیت درزگیری فراهم می‌کند. این ماده جایگزین خوبی برای پرچ و جوشکاری است.

نکته چهارم :

از آنجا که رزین اپوکسی قابلیت جلوگیری از فرسودگی دارد، از آن به عنوان راه حلی ایده‌آل برای محافظت از بسیاری از لوازم خانگی که به مرور زمان زنگ زده و فرسوده می‌شوند به کار برده می‌شود.

 

 

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

 

 

روش ساخت محصولات رزین اپوکسی :

همانطور که گفتیم برای ساخت محصولات رزین اپوکسی احتیاج به رزین و هاردنر داریم.روش مخلوط کردن این دو باهم به نسبت ۱ به ۲ می باشد.یک سوم رزین و دو سوم هاردنر. همانطور که در بالا گفتیم نسبت این دو به یکدیگر بسیار اهمیت دارد. از نظر وزن ،حتی یک گرم هم نباید کم و زیاد شود تا آنجا متوجه شدیم که برای ساخت محصولات رزین اپوکسی رزین و هاردنر نیاز داریم .مرحله بعد داشتن قالب سیلیکونی است. قالب های سیلیکونی که امروزه در بازار وجود دارد در ابعاد و شکل های گوناگون میباشد.

قالب سیلیکونی  ما باید از هرگونه آلودگی پاک باشد. قالب روی سطح هموار و صاف می گذاریم رزین اپوکسی را به اندازه ای که در بالا راجع به آن توضیح دادیم توسط ترازو اندازه گیری می کنیم با چوبی تمیز مثل چوب بستنی یا خلال دندان آن را به آرامی هم می‌زنید اگر با سرعت این عمل هم زدن را انجام دهیم باعث می‌شود حباب در آن ایجاد شود .

موقع ریختن این مواد درون قالب توجه داشته باشید که باید دست خود را تا آنجا که ممکن است پایین بیاوریم تا کمترین حباب ایجاد نشود. مخلوط آماده را به راحتی داخل قالب ریخته و آن را تا آنجا یی پر می کنید که مقداری از سر قالب خالی بماند .در واقع یک میلیمتر باید قالب خالی باشد توجه داشته باشید که قالب نباید لبریز شود چون قالب سیلیکونی شما را خراب می‌کندودیگر قابل استفاده نیست.

در این مرحله اگر شما حبابی داخل قالب دیدید باید با یک سشوار یا فندک اتمی یک مقدار بالاتر از قالب گرفته تا تمام حباب ها را این حرارت بترکاند در ادامه حتماً سبدی سوراخ داد به صورت وارونه روی قالب گذاشته تا چیزی داخل قالب و مواد رزین اپوکسی نیفتد و طرح شما خراب نشود حدود یک هفته طول می‌کشد تا مواد درون قالب شما خشک شود .

اگر می خواهید طرح شما رنگی باشد موقع مخلوط کردن رزین و هاردنر باید رنگ مورد نظر و یا هرگونه گل، برگ خشک، دکمه و هر چیزی که مد نظر شماست را باید داخل آن اضافه کنید. دقت کنید که برای اضافه کردن گل باید نصف مخلوط رزین و هاردنر را داخل قالب ریخته و بعد گل را گذاشته و دوباره رویش مخلوط را بریزید.

توجه داشته باشید که تمیزی کار در موقع مخلوط کردن رزین و هاردنر و ریختن مواد داخل قالب از اهمیت خاص ویژه ای برخوردار است .

بعد از هر بار استفاده از قالب باید  آن را با آب و صابون بسیار ملایم شستشو دهید و خوب خشک کنید .موقع در آوردن محصول از قالب کناره های آن را آرام کنار بکشید مواظب باشید دستان شما روی محصول آماده شده کشیده نشود تا روی شکل شما جا نیندازد. بعد از آماده شدن محصول اگر کناره های آن تیز بود باید روی آن را بسته به کار سمباده از شماره ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ بکشید در اینجا اگر شکل ایجاد شده شما خش و یا تار شده باشد باید آن را با ظرافت بسیار بالا وارنیش بپاشید و اجازه دهید خوب خشک شود محصول شما آماده است.

 

کلام آخر :

با مواد رزین اپوکسی وسایل گوناگون و زیبایی از زیورآلات تا میز برای پذیرایی و غذاخوری و انواع محصولات تزیینی و انواع سنی میتوانید به راحتی بسازید.

مجموعه بزرگ و توانمند ما شما را یاری میکنند تا مواد اصلی رزین اپوکسی را از ما خریداری کنید کار با رزین را توسط کارشناسان و اساتید با تجربه به شما به صورت رایگان آموزش داده می شود.قیمتها در این مجموعه از تخفیف ویژه ای برخوردار است .

انواع قالبها را در مجموعه ما می توانید خریداری کنید.گلهای خشک ،انواع قالبهای زیورآلات،انواع قالبهای سیلیکونی باکیفیت و هر آنچه که شما برای کار با رزین اپوکسی احتیاج دارید را می توانید از مجموعه ما با نازلترین قیمت خریداری کنید.

با شماره تلفنهای مجموعه ما در تماس باشید.

 

  وستا شیمی با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه مواد شیمیایی ساختمانی می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین وستا شیمی امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : عایق رطوبتی ، عایق بام ،  چسب بتن ، چسب اپوکسی ، پوشش نانو نما ، پرایمر و گروت یاری نماید .

 

Summary
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
رزین اپوکسی
Product Name
رزین اپوکسی
برگشت به بالا