رفتن به محتوای اصلی

با ما تماس بگیرید

آدرس: شهرک صنعتی کوهپایه
info@vestashimi.com
تلفاکس: ۳۶۶۵۰۷۰۱- ۰۳۱

موقعیت مکانی ما

۰۳۱-۳۶۶۵۰۷۰۱ EN info@vestashimi.com

پرایمر :

پرایمر پوششی مقدماتی است که قبل از اعمال رنگ برروی سطح اعمال می شود تا باعث چسبندگی بهتر رنگ برروی سطح ، دوام پوشش ، پوشش عالی و محافظت بهتر از سطح در مقابل تخریب شود  . پرایمر ساختمانی یک نوع ترکیب شیمیایی می باشد که جهت پوشش سطوح و یا زیرسازی سطح مورد استفاده واقع می شود . جهت آماده سازی سطح به منظور عایقکاری و یا نصب هرگونه پوششی می توان از پرایمر ساختمانی کمک گرفت  .

اگر بخواهیم که تعریفی دیگر برای بهتر متوجه شدن کارایی این محصول بیان کنیم می توانیم بگوییم پرایمر نوعی پوشش یا آستر است که قبل از انجام هر گونه عملیات روی سطوح مختلف ، می توان از آن برای زیرسازی کار استفاده کرد و بازدهی و راندمان کار را بالا برده و کیفیت مطلوب تری ایجاد نمود . از انواع پرایمر در صنایع مختلف استفاده می شود . این محصول را می توان در زیر سازی ایزوگام، رنگ، بتن، سطوح فلزی و چوبی مورد استفاده قرار داد . پرایمر چسبندگی بین دو سطح را بالا برده و آن را در مقابل رطوبت و آب ، مواد شیمیایی و خورنده ها مقاوم می کند .

 

انواع پرایمر :

پرایمر ها را می توان بر اساس دو ویژگی نوع حلال و کاربردشان طبقه بندی کرد . که براساس نوع حلال ، پرایمرها را به سه دسته پرایمر پایه آب ، پایه حلال و فاقد حلال و براساس کاربردشان به دسته های پرایمر ضدرطوبت ، آنتی استاتیک ، پرایمر بتن و پرایمر رنگ تقسیم می شوند  . در ادامه توضیحاتی درباره پرایمرهای مختلف به تفکیک داده می شود  .

انواع پرایمر ها شامل : پرایمر اکریلیکی ، پرایمر لاتکس ، پرایمر پلی یورتان ، پرایمر چسب کاشی ، پرایمر بتن ، پرایمر خودتراز سیمانی ، پرایمر کفپوش خودتراز ، پرایمر در رنگ ساختمانی می باشد  .

پرایمر اکریلیکی :

پرایمر اکریلیکی زیرمجموعه گروه پرایمرهای پایه آب است و از متداول ترین و مقرون به صرفه ترین پرایمرهای این گروه است که بر پایه رزین اکریلیک و سیلیکون تولید می شود  . پس از اعمال ، این پرایمر به داخل سطح زیرآیند نفوذ کرده و موجب کاهش نفوذ رنگ و افزایش چسبندگی رنگ رویه به سطح می شود  . همچنین پرایمر به عنوان لایه میانی ، تغییر رنگ سطوح قبلاً رنگ آمیزی شده را آسان می کند.

پس از اعمال پرایمر سطح برای بتونه کاری و رنگ آمیزی آماده می شود  . اين پرايمر پس از خشک شدن شفاف و بدون رنگ است  . ميزان مصرف اين محصول به ميزان جذب سطح زيرين بستگي دارد  . با توجه به پایه آبی بودن پرایمر، مزایای پایه آب ها را دارد که از جمله آن می توان به بدون بو و یا کم بو، بدون حساسیت و دوستدار محیط زیست بودن آن اشاره کردسازگار با محیط زیست ، قدرت پوشش مناسب ، بدون بو و حساسیت زایی ، سرعت خشک شدن بالا ، کاربری آسان و اجرای سریع از دیگر مزیت های این محصول می باشد .

پرایمر لاتکس :

 پرایمری تک جزئی برپایه رزین  های شیمیایی می باشد  . رزین های شیمیایی اغلب به عنوان یک جزء اصلی در چسب های الاستومری استفاده می شود . و دارای خواص چسبندگی مناسب ، قیمت ارزان تر، خواص پیرشوندگی قابل قبول و جذب رطوبت پایین تر هستند  . این چسب ها ، مقاومت نسبتاً خوبی در برابر روغن و اکسیداسیون چسب را دارند  . چسب های SBR در انواع فرمولاسیون های مختلف استفاده می شوند  . امولسیون های آبی این محصولات متداول تر از امولسیون های حلالی و محصولات ذوبی است  . پرایمر لاتکس قابلیت آغشته کردن مقاطع متخلخل را داشته و با قدرت نفوذ و چسبندگی فوق العاده زیاد به سطح زیرآیند . باعث بهبود چسبندگی و حصول نتایج مطلوب فیزیکی و مکانیکی از پوشش رویه می گردد  .

این پرایمر، در زمان اعمال بدون رنگ است ولی پس از خشک شدن سفید رنگ می شود  . از این پرایمر در جهت آماده سازی سطوح سنگی ، گچی ، بتنی ، سیمان کاری ، آجری ، سمنت برد ، آردواز و ایرانیت های پایه سیمانی  به کار می رود . جهت اتصال فوق العاده زیاد پوشش‌های اکریلیک و پوشش‌های بام بر پایه آب به بستر اجرا به کار می رود  . لازم به ذکر است که از این ماده هرگز نباید برای آماده سازی مقاطعی که در زمان بهره برداری با فاز آبی پیوسته در تماس قرار گیرند استفاده نمایید  .

 

پرایمر

پرایمر

 

پلی یورتان ها گروهی از پلیمرها هستند که در ساختار آنها پیوند یورتانی وجود دارد  . از آغازگرهای اورتان برای تقویت اتصال و چسبندگی اورتان به سطوح استفاده می شود  . برای رسیدن به نتایج بهینه ، پیشنهاد می شود که اختلاط دو جزء در محل  روی سطح زیرین انجام شود  . این نوع پرایمر را می توان با یک برس ، غلتک ، قلم مو یا اسپری به کار برد  .

پلی یورتان دوجزیی است و هردو جزء آن (ایزوسیانات و دزمودور) بی رنگ هستند . باید به این نکته توجه داشت که این محصول دارای حلال بوده و به همین دلیل قدرت نفوذ بالایی دارد و در هنگام استفاده روی سطوح بتنی با خلل و فرج زیاد بایستی به مساله حبس حلال توجه شود .

 از دیگر انواع این پرایمر ها می توان به  پرایمر پلی یورتان سفید اشاره کرد که بیشتر برای سطوح چوبی استفاده می شود. این پرایمر نیز دو جزئی بوده و بر پایه رزین پلی اورتان تولید شده است. این محصول را می توان لایه نخست برای رنگ کردن چوب نامید. لایه های بعدی روی پرایمر پلی اورتان قرار می گیرند. پلی اورتان تمام منافذ و خلل و فرج چوب را پوشش می دهد.

 سمباده زدن چوب با قرار گرفتن یک لایه پرایمر روی آن آسان تر خواهد شد. این محصول چسبندگی رنگ را به چوب افزایش داده و از نفوذ رطوبت به چوب جلوگیری خواهد کرد. با استفاده از پرایمر چوب، رنگ مورد استفاده برای رنگ آمیزی چوب، دوام و ماندگاری بالاتری داشته و کیفیت کار نیز بالاتر خواهد رفت. از این رنگ برای زیرسازی چوب مبل، تخت و کمد‌ و سایر صنایع چوبی استفاده می شود.

 

پرایمر چسب کاشی

 به دلیل چسبندگی بالای پرایمر به سطح زیرین ، برای افزایش چسبندگی از پرایمر چسب کاشی استفاده می شود . که در واقع باعث ایجاد چسبندگی محکمی گردد  . این نوع پرایمر اصولاً برپایه رزین اکریلیک است که به عنوان لایه ای چسبنده برای دیوارهای سیمانی به کار می رود  . استفاده از پرایمر چسب کاشی در سطوح دارای جذب آب بالا ضروری است  . این پرایمر را می توان به نوعی زیرمجموعه پرایمر اکریلیکی دانست  .

 پرایمر بتن :

سازه های بتنی عموماً در شرایط محیطی خورنده و در معرض حملات شیمیایی و حرارتی هستند . عواملی مانند نمک، کلر و سولفات موجود در خاک، ممکن است سبب خورندگی بتن شود. استفاده از پرایمر بتن در زیرسازی سازه های بتنی می تواند از این امر جلوگیری کرده، چسبندگی لایه زیرین به لایه رویی را نیز بیشتر کند. از سویی دوام و ماندگاری بتن را بالا می برد.‌ پرایمر بتنی ممکن است پرایمر قیری بوده یا پرایمر آپوکسی، که بر پایه رزین آپوکسی پلی آمید می باشد.

پرایمر قیری همان مایع سیاه رنگی است که موجب چسبندگی بیشتر بتن به سطح مورد نظر می‌شود. این مایع خمیر مانند از نفوذ آب و رطوبت به سطح زیرین جلوگیری خواهد کرد. پرایمر آپوکسی تمام سطح زیرین بتن را پوشش داده و به عمق آن نفوذ پیدا می کند. این پرایمر قدرت چسبندگی بالایی داشته و در برابر آب و مواد شیمیایی مختلف نیز مقاوم می باشد.‌ پرایمر آپوکسی به صورت تک جزئی یا دو جزئی تولید می شود. در لوله های آب کشاورزی و آب آشامیدنی از پرایمر تک جزئی استفاده می شود.

 در انتخاب پرایمر بتنی موارد متعدد و گوناگونی می توانند اثرگذار باشند مانند میزان رطوبت خاک ، دمای محیط ، شرایط فیزیکی و … . با توجه به مواد تشکیل دهنده پرایمر بتنی ، این نوع پرایمر را می توان به چهار دسته پرایمر قیری ، اپوکسی ، اپوکسی – پلیمری و رزینی تقسیم کرد .

پرایمر قیری :

قبل از نصب و اجرای برخی عایق های رطوبتی مانند ایزوگام  ، باید زیر سازی هایی انجام گیرد که دوام و استحکام همچنین چسبندگی آن عایق رطوبتی، مطلوب تر گردد. پرایمر ماده خاصی است که در ساختار آن از ترکیب قیر و پودر های معدنی استفاده شده و برای زیر سازی ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرایمر به صورت مایعی خمیر مانند است و برای رقیق کردن آن می توان از آب یا بنزین نیز استفاده کرد. شکل ظاهری این پرایمر به صورت محلول مایع مشکی رنگ می باشد . که همانند سایر پرایمرها ، قابلیت چسبندگی بالایی دارد که به همین دلیل بین سطح و پوشش رویه قرار می گیرد .

 همانطور که اشاره شد از پرایمر برای زیر سازی سطح مورد نظر استفاده کرده و روی آن را با ایزوگام پوشش می‌دهند. پرایمر دارای ویژگی هایی بوده که دوام و ماندگاری ایزوگام را بالا می برد. این ماده خود ضد رطوبت و بخار آب می باشد‌ در واقع پرایمر کارایی ایزوگام را بالا می برد. برای نصب و اجرای پرایمر به گرما یا شرایط دمایی خاصی نیاز نیست. این ماده در مقابل مواد شیمیایی مختلف مانند اسیدها و بازها، کیفیت خود را از دست نمی دهد. پرایمر با محیط زیست سازگار بوده و موجب آلودگی محیط زیست نخواهد شد. این ماده را با فرچه یا غلتک می توان روی سطح مورد نظر پوشش داد. تمامی ترک ها به کمک پرایمر پوشانده می شود.

 

پرایمر

پرایمر

پرایمر رنگ چیست

بر خلاف تصور عموم ، پرایمر قیری به هیچ وجه سمی نمی ‌باشد و این ماده می تواند به عنوان یک سطح ضد آب در تانکرهای آب غیر شرب و لوله ها به کار گرفته شود . استاندارد مربوط به این پرایمر، ASTM-D-2939  است  .

پرایمر رنگ چیست  :

در نقاشی و رنگ آمیزی دیوارهای گچی نیز از نوعی پرایمر سفید رنگ استفاده می شود. پرایمر رنگ از نفوذ رطوبت به دیوار گچی جلوگیری کرده و باعث بالابردن سطح کیفی رنگ می شود. اگر از پرایمر برای زیرسازی دیوار استفاده نشود، به مروز زمان رنگ پوسته شدن و از دیوار جدا می‌گردد و باعث اعمال هزینه و مشکلات زیادی در دراز مدت برای ما می شود. بهتر است با صرف اندک هزینه ی بیشتر، از هزینه های احتمالی آینده جلوگیری کنیم و کیفیت و مقاومت کار خود را افزایش دهیم.

 قبل از استفاده از رنگ های اکریلیک که بر پایه آب هستند و از آب برای رقیق کردن آن ها استفاده می شود، پرایمر را با فرچه یا غلتک روی دیوار مالیده و پس از خشک کردن آن، عملیات بتونه کاری، سمباده کشی و سپس رنگ کردن دیوار صورت می گیرد. استفاده از پرایمر برای زیر سازی رنگ دیوار، دوام و ماندگاری رنگ را بالا برده و جلا و شفافیت خاصیتی در دیوار رنگ شده ایجاد می کند.

پرایمر اپوکسی : 

 پرایمر اپوکسی مایعی شفاف با درصد جامد بالا و گرانروی پایین می باشد که از رزین اپوکسی تهیه می شود. به دلیل قدرت نفوذکنندگی بالا و چسبندگی بسیار زیاد به سطح زیرآیند ، مناسب ترین گزینه برای اعمال به عنوان لایه اول برروی سطح است که در ادامه انواع پوشش های رویه برروی آن قابل اجرا می باشد  . از جمله ویژگی های این پرایمر می توان به مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، ممانعت از نفوذ رطوبت به بتن  ، مقاومت در برابر سایش و … اشاره کرد . این نوع پرایمر، خود به دو دسته تک جزئی و دوجزئی تقسیم می شود .

پرایمر اپوکسی   پلیمری :

 این پرایمر دو جزئی همانطور که از اسمش مشخص است از ترکیب رزین‌های اپوکسی و پلیمر به وجود می‌آید . و چسبی بسیار قدرتمند و مقاوم را برای پوشش‌های بتنی تولید می‌نماید  . همچنین این نوع پرایمر بتنی در کنار محافظت از بتن در برابر عوامل نفوذی ، خورنده و مواد شیمیایی ، در آب بندی بتن نیز نقش بسزایی دارد  . از متداول ترین پرایمرهای اپوکسی _  پلیمری مورد استفاده در صنعت می توان پرایمرهای اپوکسی پلی آمیدی و اپوکسی پلی آمینی را نام برد .

پرایمر بتن کولتار :

 این پرایمر از ترکیب رزین و قطران حاصل می گردد و محصولی بسیار کاربردی جهت حفاظت از بتن، سنگ و غیره می باشد . این پوشش بسیار انعطاف پذیر بوده و در برابر آب و عوامل خورنده قوی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد . لازم به ذکر است که از پرایمر بتنی کلتار علاوه بر پوشش سطوح بتنی، فلزی و … به منظور آب بندی کردن لوله ها و مخازن نیز استفاده می شود  .

پرایمر خودتراز سیمانی چیست :

برای همسان سازی کف یا سقف سازه می توان از پرایمر خودتراز سیمانی استفاده نمود. این کار باعث می شود، کفپوش کردن کف با سرامیک یا کاشی و سنگ، در زمان کمتر و با سرعت بیشتری صورت گیرد. این نوع پرایمر، ترکیب سیمان و رزین است و با نسبت های معنی از هر متریال در آن استفاده شده است. استفاده از پرایمر برای این کار مزایای بسیار زیادی را نسبت به روش های دیگر دارد که آن را با کیفیت تر و مقرون به صرفه تر از سایر روش ها می کند.

از جمله مزایای این روش سرعت بسیار بیشتر کار کردن آن نسبت به سایر روش های رایج در نصب کاشی و سرامیک است که می تواند روند انجام کار را برای ما در زمان کمتر و با کیفیت بالا تر پیش برده و در صرف وقت و نیروی انسانی صرفه جویی کند.

استفاده از آن برای سقف و کف موجب یکپارچگی سطح شده و از ترک خوردن سطح نیز جلوگیری می شود. این پرایمر نیز در مقابل نفوذ آب مقاوم بوده و چسبندگی سطح زیرین به سطوح رویی را بیشتر می کند.‌ پرایمر خودتراز هیچ خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند و کاملا سازگار به طبیعت است.

 

مزایا و کاربردهای پرایمر:

 

·        منافذ کوچک سطح زیرکار را می پوشاند .

·        باعث چسبندگی و اتصال بهتر مواد به سطح زیرکار می شود

·        کاملاً بی بو و ضد حساسیت و دوست دار محیط زیست

·        مقاوم در شرایط جوی مختلف

·        دوام و کیفیت بالا

·        بر پایه رزین های شیمیایی است

·        قابل استفاده در نمای ساختمان

دیوار گچی را ضد آب و مستحکم کرده و مانع شوره زدگی شده و جذب رطوبت را از بین می برد ، کیفیت بالای پرایمر موجب کاهش مقدار مورد نیاز رنگ و چسب خمیری می شود ، با ایجاد سطحی صاف و یکپارچه در دیوار های گچی دیوار را برای نصب سنگ ، سرامیک، کاشی و پرسلان و همچنین سنگ های مصنوعی ، سنگ های آنتیک و غیره آماده می کند .

 

مراحل اجرای پرایمر :

قبل از هر چیز باید نوع پرایمر را انتخاب نمود. پرایمر را بر اساس جنس سطح مورد نظر و میزان رطوبت آن منطقه می توان خریداری نمود. به همین خاطر قبل از خرید پرایمر باید محل مورد استفاده را با معیار های مختلفی سنجید و بعد از آن اقدام به انتخاب و خرید متریال مورد نظر خود کرد.

انواع پرایمر قابل استفاده بر روی سطوح فلزی، چوبی، سیمانی، گچی و بتنی هستند.‌ هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که پرایمر مورد نظر را برای سطح مورد استفاده مناسب می کند. پس از انتخاب پرایمر مورد نظر باید سطح زیرین کاملا پاکسازی شده و تمام ترک ها و خلل و فرج آن پوشش داده شود. در صورتی که سطحی که قرار است پرایمر روی آن قرار گیرد دارای کثیفی و نا همواری باشد کار به صورت عالی و تمیز در نمی آید. به همین خاطر بهتر است قبل از استفاده از پرایمر سطح زیرین آن را به بهترین شکل برای استفاده آماده کنید.

اولین مرحله در اجرای نقاشی ساختمان برای رنگهای اکریلیک اجرای صحیح پرایمر بر روی گچ می باشد که اگر به اجرای مناسب پرایمر بر روی ساختمانی که هنوز رنگ نشده و گچ است توجه مناسب نشود بعدها احتمال پوسته کردن رنگ اکریلیک از روی گچ زیاد خواهد بود . پرایـمر نقاشی ساختمان نوعی چسب محسوب میشود که وقتی روی گچ اجرا بشود سطح کار را کاملا جلا داده و گچ ساختمان را آماده اجرای بتونه و رنگ ساختمان می کند .

در ابتدا پرایمر به صورت صحیح به دیوار کشیده شده و بعد از اینکه دیوار خشک شده و جلا پیدا کرد در مرحله بعد نوبت به بتونه کاری و در آخر نوبت به اجرای رنگ اصلی می رسد که البته سمباده کاری در تمام مراحل کاری بسیار مهم و حائز اهمیت بوده است .

ذکر این نکته ضروری است که بدانید این محصول در دمای بالای ۵ درجه قابل اجرا است. اگر سطحی در معرض رطوبت و نفوذ بالای آب است، بهتر است دو بار با پرایمر پوشش داده شود. تقریبا دو الی سه ساعت طول می کشد که پرایمر کاملا به سطح زیرین چسبیده و خشک گردد.

 

ترکیبات پرایمر ساختمانی

پرایمر معمولاً از رزین های شیمیایی با ترکیب های مختلف تشکیل شده است که در پرایمرهای شرکت وستاشیمی ، از مواد بدون ضرر برای انسان و محیط زیست استفاده شده است . پرایمر قابلیت رنگ پذیری داشته و می توان آن را در رنگهای متنوع بسته به سفارش مشتری تهیه و تولید نمود .

 

علت استفاده از پرایمر در ساختمان :

آیا می دانید پرایمر ساختمانی چیست؟ 

پرایمر ساختمانی در واقع نوعی پیش پوشش برای سطوح است که قبل از رنگ کردن و یا نصب هرگونه پوششی از آن استفاده می کنند . پرایمر سبب چسبندگی بهتر سطح و پوشش شده ، و باعث افزایش دوام رنگ و محافظت بیشتر از مواد سطوح می شود  . پرایمر به خوبی تمام منافذ سطح را می پوشاند  .مواد تشکیل دهنده پرایمر می تواند کاملاً بدون خطر و دوست دار محیط زیست باشد  . پرایمر در شرایط جوی مختلف مقاومت بسیار بالایی دارد و هزینه کردن برای آن دوام و عمر ساختمان را بالامی برد  .

 

کاربرد پرایمر ساختمانی

پرایمر فرآورده ای شیمیایی است که سبب می شود پوشش و یا رنگ نهایی نسبت به حالتی که تنها مورد استفاده قرار می گیرد چسبندگی بهتری داشته باشد  . در واقع پرایمر پیوندی بین سطح و پوشش یا رنگ نهایی برقرار می کند  . پرایمر هم از نظر شیمیایی و هم از نظر فیزیکی به واسطه ی تخلخل و چسبناکی گزینه ی کنترل شده ای برای این کاربرد است  . در بسیاری از مواقع پرایمرهای رنگی را برای رنگ کردن سطوح متخلخلی مانند سیمان ، بتن ، گچ ، بلوک های سیمانی ، بلوک های سبک AAC، فلز و یا چوب مورداستفاده قرار می دهند .

استفاده از پرایمر روی دیوار های گچی نیز بسیار رایج است و حتی می تواند از رشد قارچ ، کپک ، جلبک و باکتری بر روی این دیوار ها نیز جلوگیری کند  . از پرایمر بر روی سطوح فلزی جهت جلوگیری از زنگ زدگی نیز استفاده می کنند  .

 

 وستا شیمی با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه مواد شیمیایی ساختمانی می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین وستا شیمی امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : عایق رطوبتی ، عایق بام ، رزین اپوکسی ، چسب بتن ، چسب اپوکسی ، پوشش نانو نما  و گروت یاری نماید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summary
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
پرایمر
Product Name
پرایمر
برگشت به بالا