رفتن به محتوای اصلی

با ما تماس بگیرید

آدرس: شهرک صنعتی کوهپایه
info@vestashimi.com
تلفاکس: ۳۶۶۵۰۷۰۱- ۰۳۱

موقعیت مکانی ما

۰۳۱-۳۶۶۵۰۷۰۱ EN info@vestashimi.com

عایق رطوبتی :

وجود رطوبت در محیط قطعا بمرور زمن تاثیرات بدی بروی بخش های مختلف ساختمان خواهد گذاشت. یکی از راه کارهای موجود برای کاهش این خسارات استفاده از عایق رطوبتی است. از این نوع عایق های معمولا در هر بخش ساختمان که امکان وجود رطوبت در آن زیاد باشد استفاده می شود.

وجود عایق رطوبتی علاوه بر جذب رطوبت اضافه موجود در فضا باعث عدم رشد قارچ و کپک ها، عدم زنگ زدگی در فضا و بسیاری موارد دیگر خواهد شد. اغلب عایق های رطوبتی علاوه بر آب در برابر اشعه UV نیز مقاوم بوده و کاربری آسان و راحتی دارند . در ادامه می خواهیم به انواع عایق رطوبتی بپردازیم .

در گذشته های نه چندان دور برای جلوگیری از نفوذ رطوبت ناشی از برف و باران، از عایق های مختلفی مانند کاهگل ایزوگام، قیرگونی یا سیمان استفاده می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت انواع عایق رطوبتی نیز تحولی عظیم رخ داده است.

عایق های رطوبتی نانو، عایق رطوبتی ساندویچ پانل، عایق رطوبتی پایه سیمان، عایق رطوبتی خاص دیوار و عایق های شفاف از نمونه های تولید شده هستند که هر کدام ویژگی خاص خود را داشته و در صنایع مختلف از آن ها بهره می‌گیرند. استحکام و ماندگاری بالای این عایق ها موجب شد که به سرعت جایگاه خود را در بازار فروش پیدا کرده و جایگزین عایق‌های رطوبتی قدیمی گردند. استفاده از عایق در محیط مرطوب باعث می شود با خسارات نشت و ترکیدگی لوله که در اکثر ساختمان ها ایجاد می شود دیگر مواجه نباشیم.

 

انواع عایق های رطوبتی :

عایق رطوبتی بر اساس ماده ی تشکیل دهنده شان به دو دسته تقسیم می شوند :

عایق رطوبتی پلیمری : این نوع عایق ها ، نوعی عایق جهت جلوگیری از نفوذ و یا خروج آب هستند. به طور مثال از خروج آب از استخر ها جلوگیری میکنند و مانع از ورود آب از پشت بام به داخل منزل می شوند. عایق رطوبتی پلیمری خود نیز به چند دسته تقسیم می شود که مهم ترین آنها شامل عایق رطوبتی نانو ، عایق رطوبتی سفید و عایق پایه سیمان است. این عایق ها یک جایگزین مناسب برای عایق های سنتی هستند. علاوه بر این در بسیاری از موارد که امکان استفاده از عایق های رطوبتی سنتی وجود ندارد ( به طور مثال سازه های فلزی ) از عایق های رطوبتی پلیمری استفاده می شود.

عایق های رطوبتی اکسیده : عایق های رطوبتی اکسیده بر پایه ی قیر اکسیده ساخته می شوند. و دارای خواص و ویژگی های محدود تری نسبت به عایق های رطوبتی پلیمری هستند. این نوع عایق را می توان نخسین روش برای عایق بندی ساختمان به شمار آورد.

نوع عایق های رطوبتی بر حسب مواد تشکیل دهنده آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عایق های رطوبتی سیمانی

عایق های رطوبتی پلیمری

عایق های رطوبتی بر پایه قیر

عایق های رطوبتی نانو

 

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی

عایق  رطوبتی نانو :

عایق رطوبتی نانو تولید شده از مواد پلیمری با فناوری نانو که رشته ای از دانش کاربردی و فناوری است ، تحول عظیمی در صنعت ایزوگام ایجاد کرده است. فناوری نانو در تولید ایزوگام و تولید عایق رطوبتی نانو و با ترکیب شدن مواد مختلف در زیر سطح های مولکولی و در مقیاس نانومتر و همچنین با ایجاد پیوندهای دوار پلیمری هواگذر و بر اثر تاثیراتی که روی سطح می گذارد, باعث افزایش طول عمر عایق رطوبتی نانو می گردد و به همین علت عایق رطوبتی نانو از نظر اقتصادی هم به صرفه است و هم طول عمر زیادی دارد .

این عایق پرکاربرد قابلیت اجرا در مناطق آب و هوایی مختلف را دارد. گرما و سرمای محیط همچنین اشعه مضر خورشید، تاثیری در کیفیت این عایق رطوبتی ندارد. عایق کردن سقف یا دیوار با عایق نانو، هیچ بار اضافی را به سازه وارد نمی‌کند. از این عایق رطوبتی می توان روی سطوح فلزی، بتنی، آجری، سرامیک و سیمان نیز استفاده نمود.

تمامی ترک های ریز و درشت به کمک عایق رطوبتی نانو پوشش داده می شود. این عایق در رنگ‌ بندی های مختلف تولید می شود. عایق رطوبتی نانو در مقابل حرارت و آتش نیز مقاوم می باشد. نصب و اجرای این عایق رطوبتی آسان بوده و به تخصص خاصی نیاز ندارد.

عایق رطوبتی نانو ترکیبی است از رزین اکریلیک پایه آب که بر روی سطوحی مانند پشت بام، سرویس بهداشتی، بالکن، آشپزخانه و غیره قابل استفاده است. عایق رطوبتی نانو الاستیسیته بالایی دارد و همین موضوع نیز موجب می‌شود تا مقاومت بالایی در برابر تنش‌های ناشی از انبساط و انقباض به وجود آمده بر روی آن داشته باشد و کمتر دچار ترک، پوسیدگی و بلند شدن عایق شود.

انواع عایق رطوبتی نانو

عایق های سطحی

عایق های حجمی

هر دو نوع عایق سطحی و عایق حجمی بر روی مصالح به مثال یک عایق عمل می کنند و قابلیت  اضافه شدن به هر نوع ملاتی را هم دارند .

 

مزایای عایق رطوبتی نانو :

 • عایق های نانو به دلیل استفاده از فناوری نانو ، ویژگی های شیمیایی و فیزیکی منحصر به فردی دارند.
 • طول عمر زیاد و با دوام بودن
 • شستشوی آسان ( به آسانی تمیز می شوند )
 • ضد قارچ و ضد باکتری
 • سازگار با شرایط جوی متفاوت
 • سازگار با محیط زیست و انسان
 • استفاده آسان در کمترین زمان
 • قابلیت اجرا روی سطوح مختلف ( از فلز تا چوب )
 • تنوع رنگی
 • برای نصب شان نیاز به تعمیری بخش زیرین نیست.
 • مقاومت در برابر اشعه های خورشید

 

 

کاربردهای عایق  رطوبتی نانو :

نانو عایق رطوبتی جهت عایق کاری پشت بام – سرویس بهداشتی – استخر – نمای ساختمان بدون نیاز به تخریب به کار می رود ، برای عایق پل های ماشین رو – پایه های پل مناسب است ، برای عایق پایه ستون های برق – فنداسیون دکل ها انتقال برق و باعث مقاومت دکل در برابر پوسیدگی در محیط اسیدی و بازی و… است ، برای عایق کاری مخازن ذخیره آب آشامیدنی – مخازن ذخیره لوله های خطوط انتقال نفت و گاز مناسب است ، عایقی مناسب برای حوضچه های پرورش ماهی است.

جهت عایق کاری آبنما و غارهای مصنوعی در رنگ های متنوع به کار می رود ، امکان رنگ کردن جداول کنار خیابان با عمر بالای ۵ سال و بدون نیاز به ترمیم در رنگ های مختلف ، یک عایق مناسب برای کف کارخانه ها و فروشگاه ها و سایر اماکن پر رفت و آمد ، مناسب برای ایزولاسیون چاه و مخازن ذخیره فاضلاب و پس آب های صنعتی است ، عایقی مناسب برای سطوح چوب ، خانه های چوبی در قالب عایق های شفاف بی رنگ و رنگی می باشد ، جهت درزگیری و آب بندی سرویس های بهداشتی ، پشت با ، موزائیک شده ، استخر های کاشی شده و… بدون نیاز به تخریب و هزینه ای به راحتی کار شما کمک زیادی می کند.

 

عایق  رطوبتی پلیمری :

عایق رطوبتی پلیمری یک نوع عایق به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل و یا جلوگیری از خروج آن است. برای مثال از عایق رطوبتی پلیمری به منظور جلوگیری از نشت آب از استخر و نفوذ آب پشت بام به داخل ساختمان استفاده می‌شود.

عایق رطوبتی سیمانی :

عایق پایه سیمانی به دو صورت تک جزئی (با بهترین فرمولاسیون واکر آلمان، قابل میکس در آب) و دو جزئی قابل تولید می‌باشد. عایق رطوبتی پایه سیمانی دو جزئی از بهترین عایق های است که از دو جزء تشکیل‌شده که جزء اول آن رزین اکریلیک تقویت شده و جزء دوم آن فرموله شده از پودرهای سیمانی شده است که تحت فن آوری نانو ساخته شده است.

عایق رطوبتی پایه سیمان نیز قابلیت استفاده روی سطوح مختلف را دارد. از این عایق برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به پایه ساختمان، سقف و دیواره های آن، عایق بندی سرویس های بهداشتی، استخر و مخازن آب استفاده می شود. عایق رطوبتی پایه سیمان در برابر شرایط دمایی مختلف، باران‌های اسیدی و کلر آب نیز مقاوم است.

اشعه مضر آفتاب در کاهش کیفیت این عایق رطوبتی تاثیری ندارد. این عایق در برابر آتش نیز مقاومت بالایی دارد. نصب و اجرای عایق رطوبتی پایه سیمانی نیز آسان است. این عایق رطوبتی به صورت تک جزئی و دو جزئی به بازار فروش ارائه می شود. در نوع دوجزئی این عایق رطوبتی، از رقیق کننده هایی که بر پایه رزین اکریلیک هستند، استفاده می شود. عایق رطوبتی تک جزئی را می توان با استفاده از آب نیز رقیق کرد.

 

مزایا و ویژگی های عایق رطوبتی پایه سیمانی :

 • اجرای سریع و آسان بدون نیاز به شخص و مهارت کاری در خصوص عایق
 • غبارگریز و عدم جذب گرد و آلاینده های شیمیایی
 • مقاوم در برابر کلرموجود در آب
 • مقاوم در برابر اشعه uv خورشید و اشعه ماوراءبنفش
 • بدون بوی نامطبوع
 • به دلیل الیاف استفاده شده درون عایق غیر آتش زا می باشد
 • دوستدار محیط زیست
 • طول عمربالا
 • مقاوم در برابر تغییرات و شرایط آب و هوایی ایران
 • ضد سایش
 • امکان عرضه در رنگ بندی های مختلف و رال رنگ وسیع نانواکریلیک
 • کاملا واترپروف
 • قابلیت تنفس سطوح زیرین عایق
 • قابل استفاده به جای رنگ استخری ، با دوام بسیار بالا

 

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی

موارد مصرف عایق سیمانی :

به طور کلی موارد استفاده عایق رطوبتی پایه سیمانی:عایق بام ، سرویس ، حمام ، دیوار، رنگ آمیزی نما.اما اگر بخواهیم جزئی بگوییم عایق پایه سیمانی جایگزین مطمئن در عایق کاری پشت بام به جای قیرگونی و ایزوگام می باشد ، و میتوان جهت سطوح مختلف ساختمانی دیوارهای باران گیر و سرویس بهداشتی و همچنین برای آب بند نمودن سطدح گالوانیزه ، آزبست ، آردوار و…استفاده نمود . به علاوه عایق های رطوبتی پایه سیمانی پلیمری انعطاف پذیری ، اغلب به عنوان پوشش محافظ برای ساختار بتنی استفاده می شود . یا به عنوان یک لایه محافظ برای نمای خارجی ساختمان برعلیه مواد شیمیایی خورنده نظیر سولفات ها ، اسیدها و…به کار می روند .

 

 عایق رطوبتی قیر و گونی :

عایق قیر و گونی از اولین و سنتی‌ترین روش به منظور عایق کردن ساختمان در برابر نم و رطوبت است که سالها از آن برای جلوگیری از ورود رطوبت به داخل ساختمان استفاده می‌شده و  امروزه هم در برخی از مکان‌ها کاربرد دارد.

این روش که سالیان زیادی است مورد استفاده قرار می گیرد، با استفاده از نوعی پارچه به نام گونی و قیر انجام می گیرد. گونی های به کار رفته در این روش عایق کاری، انواع مختلفی دارند که با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. قیر استفاده شده در این روش نیز، از تقطیر نفت خام تهیه شده و ترکیبی از هیدروکربن های آلی می باشد. همان طور که می دانید گونی یکی محصولات صنعت نساجی است و از الیاف کنفی تولید شده است.

گونی هایی که در عایق های قیر گونی به کار می روند باید بافتی یک دست داشته باشند و آلوده نباشند.

از این عایق برای عایق کردن کف سرویس های بهداشتی ، حمام ، پشت بام ها ، آشپز خانه ها ، ستون های فلزی و غیر فلزی و… استفاده می شود.

مزیت های  و معایب استفاده از عایق رطوبتی قیر گونی چیست؟

قیر در برابر حرارت آسیب‌پذیر است و علاوه بر سوختن، به شکل ذغال در می‌آید.

قیر در برابر فشار و برخی حلال‌ها آسیب‌پذیر است.

احتمال پارگی در اثر فشار

عمر مفید معمولا کمتر از ۱۰ سال

باعث ایجاد آلودگی در محیط زیست

ارزان بودن قیر در مقایسه با انواع دیگر عایق‌های رطوبتی مانند

 

ویژگی عایق رطوبتی ساندویچ پنل :

عایق رطوبتی ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده است. لایه بیرونی این محصول از جنس ورق گالوانیزه و لایه داخلی آن فوم است. ویژگی های خاص و منحصر به فرد عایق رطوبتی ساندویچ پانل، آن را به عایق مناسبی برای سقف و دیوار تبدیل کرده است. ساندویچ پانل نه تنها عایق رطوبتی است، بلکه عایق صورتی و حرارتی‌نیز می باشد. این عایق رطوبتی پرکاربرد، در برابر اشعه مضر آفتاب نیز مقاومت بالایی داشته و آن را منعکس می کند.

ساندویچ پانل در مقابل زلزله و آتش نیز مقاوم است. نصب و اجرای این عایق رطوبتی آسان بوده ودارای تنوع در رنگ نیز می باشد. از عایق رطوبتی ساندویچ پنل می توان برای سقف یا دیواره های مکان هایی مانند سوله، انبار، بیمارستان، ویلا و کانکس نیز استفاده کرد. از ویژگی های مهم این عایق رطوبتی، قابلیت ترمیم آن است.

 

 ایزوگام :

ایزوگام نیز نوعی عایق رطوبتی است که با ترکیب قیر، الیاف مصنوعی مانند پشم شیشه و روکش آلومینیومی ساخته می شود. البته در ساختار ایزوگام از مواد دیگری نیز استفاده می شود. ایزوگام با استفاده از حرارت روی سطوح مختلف پوشش داده می شود. از ایزوگام علاوه بر سقف و دیوار منازل مسکونی، در صنایع مختلف نیز استفاده می شود.

نصب ایزوگام نیز به تخصص خاصی نیاز ندارد. از این عایق رطوبتی می توان روی سطوح مختلف حتی سطوح فلزی بهره گرفت. ایزوگام را نیز در شرایط دمایی مختلف، می توان مورد استفاده قرار داد. این عایق رطوبتی در برابر اشعه آفتاب مقاوم بوده و کیفیت آن کاهش پیدا نمی‌کند.

ایزوگام با ضخامت های مختلف و به صورت رولی به بازار فروش ارائه می شود. این عایق رطوبتی به صورت دو لایه یا تک لایه تولید می گردد. برخی نمونه های روکش آلومینیومی این محصول به عنوان عایق رطوبتی در سقف یا دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد ایزوگام بدون روکش یا پودری برای پی ساختمان است.

ایزوگام با روکش ماسه ای یا سنگریزه علاوه بر عایق رطوبتی جنبه تزئینی نیز دارد. نوع دیگر ایزوگام نیز به صورت رنگی تولید می شود‌. ایزوگام رنگی و ایزوگام با روکش ماسه‌ای، زیبایی خاصی به نمای سازه می‌دهند.

 

عایق رطوبتی شفاف :

این عایق رطوبتی کاملا بی‌رنگ بوده و به عمق سطح مورد نظر نفوذ می کند. عایق رطوبتی شفاف را حتی بر روی سطوح چوبی و فلزی می توان بکار برد. این محصول ترک های مویی و عمیق را به‌ خوبی پوشش داده و از نفوذ آب جلوگیری می نماید. عایق رطوبتی شفاف، چسبندگی بالایی داشته و در برابر شرایط دمایی خاص مقاوم است.

این محصول در برابر سایش و خط و خش نیز مقاومت بالایی دارد. عایق رطوبتی شفاف، ضد خزه و جلبک بوده و موجب آلودگی در محیط زیست نمی شود. به کمک پیستوله یا غلتک می توان عایق رطوبتی شفاف را روی سطح مورد نظر پوشش داد. البته قبل از اجرای عایق رطوبتی باید سطح مورد نظر کاملا خشک شده و عاری از گرد و غبار باشد.

 

عایق رطوبتی پلیمری چگونه اجرا می شود :

زیر سازی : در مراحلی که ساختمان تازه ساز باشد ، تنها گرد و غبار آن با جارو گرفته می شود. اما اگر ساختمان قدیمی باشد ، چربی زدایی و شستشوی سطح صورت میگیرد.

اعمال پرایمر : در صورت شستن سطح ، پس از خشک شدن آن پرایمر (موادی برای حفاظت بتن در برابر مواد خورنده ی خاک و لایه ی چسبنده قوی زیر عایق ) نفوذگر در کل سطح با غلتک پخش می شود.

اجرای عایق رطوبتی پلیمری با الیاف : ابتدا لایه ی نازکی از عایق رطوبتی پلیمری با غلتک و قلم مو روی سطح کشیده می شود و سپس قبل از خشک شدن کامل آن الیاف روی آن کشیده می شوند.

تست نهایی : در صورتیکه امکان تست وجود داشته باشد و سطح شیبدار نباشد ، محیط را به اندازه لازم پر از آب کرده و بعد از ۲۴ ساعت بررسی می شود. اگر آب نفوذ نکرد و آب بندی به خوبی انجام شده بود ، کار تمام شده و قابل تحویل است.

مزایای استفاده از عایق رطوبتی نانوپلیمر:

–  عایق رطوبتی (ضد آب)

– جلوگیری از پوسیدگی

– جلوگیری از زنگ زدگی

– جلوگیری از نفوذ آب

– مقاوم در برابر سرما و گرما

– مقاوم در برابر فشارهای مکانیکی

-استفاده آسان

-غیر قابل اشتعال

-ترک نخوردن و پوسته نشدن

-حفظ کیفیت و رنگ

-خاصیت عدم نفوذ پذیری و عدم جذب گرد و غبار و آلودگی و کمک کردن جهت نگهداری سطحی کاملا جذاب و تمیز و قابل شستشو

– انعکاس نور، اشعه و گرمای خورشید

-بهترین بازدهی جهت جلوگیری از هدر رفتن انرژی و صرفه جویی در مصرف سوخت

-بهترین گزینه جهت سبک نمودن وزن بام

– سازگار با محیط زیست،کاملا بهداشتی و غیر مضر برای انسان

– قابلیت ترمیم موضعی و فوری و آسان

– قابل اجرا در سطوح افقی، عمودی، مواج و مورب

– مقرون به صرفه

نکات مهم در خرید انواع عایق رطوبتی : 

همانطور که می دانید کلاهبرداران و متقلبان به بازار فروش هر کالایی راه پیدا کرده.اند، بهتر است قبل از خرید هر نوع عایق رطوبتی، برندهای معتبر و شناخته شده در تولید آن عایق رطوبتی را پیدا کرده و خرید خود را از بین برندهای معتبر انجام دهید. کیفیت تولیدات این برندها برای مصرف‌کنندگان به اثبات رسیده است.

هنگام خرید انواع عایق رطوبتی، به علامت استاندارد این محصول توجه نمایید. خرید خود را از نمایندگی های فروش برند تولیدکننده عایق رطوبتی انجام داده و برای اطمینان از کیفیت عایق رطوبتی، از فروشنده بخواهید آن را با ضمانت فروش در اختیار شما قرار دهد.

مزایای استفاده از انواع عایق های رطوبتی جدید :

عایق های رطوبتی جدید نسبت به عایق‌های قدیمی و سنتی،  مزایا و برتری های زیادی دارد. این عایق ها وزن زیادی را بر ساختمان تحمیل نمی کنند. قیرو گونی یا کاهگل وزن زیادی داشته و باری مضاعف بر سازه وارد می کرد. عایق های رطوبتی سنتی مراحل نصب و اجرای پیچیده و پر دردسری داشتند.

نصب عایق رطوبتی جدید، بسیار آسان بوده و تخصص خاصی لازم ندارد. هزینه نصب و اجرای عایق های قدیمی بسیار بالا بوده ولی دوام و ماندگاری پایینی داشتند. هر چند سال یکبار یا به طور سالانه باید این عایق رطوبتی تمدید می شد. انواع عایق رطوبتی  نسل جدید طول عمر بالایی داشته و چسبندگی بالاتر و مقاومت مطلوب و قابل قبولی دارند.

با توجه به ماندگاری بالای این عایق های رطوبتی، هزینه ای که بابت خرید آن‌ها پرداخت می گردد، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. به دلیل اینکه عایق های رطوبتی جدید، عایق حرارتی نیز می باشند، با استفاده از آن ها در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

 

وستا شیمی با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه مواد شیمیایی ساختمانی می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین وستا شیمی امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر :  عایق بام ، رزین اپوکسی ، چسب بتن ، چسب اپوکسی ، پوشش نانو نما ، پرایمر و گروت یاری نماید .

Summary
product image
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
عایق رطوبتی
Product Name
عایق رطوبتی
برگشت به بالا